Viete, že priemerný Slovák vyhodí ročne do koša viac než 400 kilogramov odpadu, čo predstavuje 1,2 kila odpadu denne? Z toho, samozrejme, viac ako dve tretiny predstavuje odpad, ktorý nám vzniká v kuchyniach. O princípe zero waste, čiže tvorenie minimálneho odpadu a maximálnej využiteľnosti, ste už určite počuli. Ako to však môže vyzerať v praxi?
V predchádzajúcom recepte sme si varili silný zeleninový vývar, v ktorom sme použili kopec výbornej zeleniny. Tú sme si však do taniera už nedali a ostala nám iba ako "odpad". Bola by veľká škoda, ak by som ju len tak vyhodila do koša, preto som sa rozhodla ju ďalej spracovať a zo zdanlivo nespracovateľných zvyškov som vytvorila tieto chutné zeleninové zero-waste fašírky.
SUROVINY na prípravu približne 8 fašírok:
- zelenina, ktorá nám ostala z vývaru
- 100-150g ovsených vločiek
- 50 g kukuričnej strúhanky (alebo obyčajnej)
- 3 vajíčka
- 2PL tekvicových semienok
- 1 chilli paprička
- čierne korenie, soľ
- kokosový olej
- petržlenová vňať
- za hrsť pažítky
- ako príloha šalát a biely jogurt na dresing
Postup je jednoduchý. Ovsené vločky si pomelieme spolu s ľahko opraženými tekvicovými semienkami (čím viac dáte vločiek, tým budú fašírky tuhšie, preto odporúčam použiť menšie množstvo, ale zmes musíte mať dostatočne tuhú). Zmiešame s rozmixovanou zeleninou, pridáme vajíčka, chilli papričku, osolíme, okoreníme a do zmesi nakoniec primiešame nadrobno nakrájanú vňať a pažítku.
Na panvici si rozpálime kokosový olej a do zhnednutia si opražíme v ruke vytvarované fašírky z každej strany na miernom ohni takých 4 až 5 minút.
Podávame so šalátom a jednoduchým dresingom, na ktorý som použila obyčajný biely jogurt, soľ, čierne korenie, pažítku a petržlenovú vňať. Samozrejme, dresing aj prílohu si zvoľte podľa vašej chuti a zásob vo vašej chladničke.
Na záver vám prinášam ešte zopár tipov, ako si odpad, vznikajúci v kuchyni, znížiť na minimum. Úprimne vám poviem, niektoré tipy si vyžadujú zo začiatku trošku viac disciplíny (aj sama s tým občas bojujem), ale všetko to je iba o zvyku. A nezabudnite, že aj veľmi malé zmeny nakoniec prispejú k obrovským výsledkom!
- Nakupujte do vlastných nádob, alebo siahajte po potravinách s ekologickým obalom (sklo, papier), ktorý možno recyklovať.
- Minimálne si na nákup vezmite vlastnú tašku a vrecká na zeleninu, ovocie či pečivo.
- Nenakupujte zbytočne. Pripravte si jedálniček a nakúpte iba to čo potrebujete.
- Kým sa pustíte do varenia nového jedla, skontrolujte chladničku, či tam neostali zbytky zo včerajšieho obeda. Zapojte kreativitu, pridajte surovinu a nevyhadzujte zvyšky.
- Predtým než pôjdete na nákup, skontrolujte chladničku, mrazničku a skrinky, či sa v nich nenájdu suroviny, ktoré by postačili na prípravu jedál na ďalších pár dní. Predítete tak tomu, aby sa pokazili.
- Na riad používajte lufu (prírodná špongia z tekvice), ktorú ľahko skompostujete a nedržia sa v nej baktérie. Pri upratovaní kuchyne nepoužívajte jednorazové papierové utierky, ale nastrihajte si staré tričko a vytvorte si handričky, ktoré jednoducho po zašpinení vyperiete.
- Separujte.
- Založte si kompost, ak máte možnosť. Domácnosti v bytoch si veľmi chvália vermikompostér, ktorý pri správnej starostlivosti vôbec nezapácha a vďaka výslednému hnojivu budú vaše rastliny a kvetiny rásť ako ešte nikdy.