Polievka z pečených paradajok

Polievka z pečených paradajok

sep 07, 2019 Janka, Polievky


Paradajková sezóna pomaly končí a tak sa poponáhľajte, aby ste si stihli uvariť paradajkovú polievku z lahodných domácich paradajok. A ak máte radi hustú polievku s poriadnymi kúskami paradajok, vyskúšajte tento recept, do ktorého použijeme úžasné pečené paradajky a kokosové mlieko. Akokoľvek divná sa vám táto kombinácia zdá, verte mi, vyskúšajte ju. My sme túto polievku povýšili na tú najlepšiu, akú som kedy uvarila.

DSC_0120.jpg

Ešte kým prejdem k receptu, dáme si menšie zdravotné okienko. Vedeli ste, že paradajky obsahujú lykopén, antioxidant, ktorý náš organizmus dokáže prijať zo stravy len po tepelnej úprave? Tento antioxidant má pozitívny vplyv na naše srdce, krvý tlak, pokožku a chráni nás pre nádorovými ochoreniami. Dokonca chráni našu pokoku pred škodlivým UV žiarením a je dokonca účinnejší ako vitamín E a betakarotén, takže by sme si paradajky mali variť oveľa viac práve v letnom období, a zhodou náhod práve vtedy majú paradajku svoju sezónu. No, nezariadila to tá príroda dokonale?

DSC_0092.jpg

Na prípravu polievku z pečených paradajok potrebujeme:

  • približne pol kila domácich paradajok
  • cesnak
  • oregano
  • bazalku
  • soľ, čierne korenie
  • kokosové mlieko
  • cukor, alebo med podľa chuti

Paradajky si najprv zbavíme šupky a to tak, že na každú paradajku špičkou nožíka spravíme krížik a na minútu ich vložíme do vriacej vody. Následne ich potrebujeme prudko ochladiť, takže majte po ruke pripravenú studenú vodu, do ktorej paradajky preložte (alebo dajte pod prúd) a následne už hladko vieme odstrániť z paradajky šupku.

Paradajky si rozložíme na plech, osolíme, okoreníme, pridáme cesnak (strúčiky podľa chuti) a bylinky. Trúbu si nastavíme na 200°C, zapneme ventilátor a grilujeme takých 10 minút.

Paradajky následne preložíme do hrnca (vylejeme aj šťavu, ktorú paradajky pustili), pridáme kokosové mlieko a podľa želanej hustoty pridáme ešte vodu (alebo vývar). Chvíľku spolu všetko povaríme, aby sa nám chute krásne spojili a dochutíme soľou, medom, alebo cukrom, podľa toho, ako polievku ľúbime. Polievku servírujte pokvapkvanú olivovým olejom a s opečeným chlebíkom so syrom. Mňam!

DSC_0118.jpg

DSC_0112.jpg