Toto nie je len taká obyčajná bábovka. Štavnatá tvarohová bábovka, ktorej chuť je podčiarknutá nezvyčajnou bylinkovou arómovu levandule, ktorá tvojí nerozlučnú dvojicu s čučoriedkami. Old-school maškrta v novom šate. Vyskúšajte, recept od vás bude pýtať nejedna gazdiná.
Na levanduľovú bábovku potrebujeme:
- 300 g múky (kľudne zmiešajte hladkú s polohrubou)
- 1 kypriaci prášok do pečiva
- 150 g masla
- 150 g cukru (ak máte radi bábovku viac sladkú, pridajte cukru viac cca 170-180 g)
- 250 g jemného tvarohu
- 4 vajcia
- lyžičku levanduľových kvetov
- 1 šálku čučoriedok
- mlieko (ak by sa cesto zdalo príliš tuhé)
- strúhanka na vysypanie formy
POSTUP
Maslo si necháme odstáť pri izbovej teplote a rozmiešame s cukrom do hladka. Vajíčka si oddelíme od žĺtkov, bielka si zatiaľ odložíme bokom. Žĺtka postupne primiešavame do zmesi. Pridáme tvaroh a poriadne rozmiešame. Postupne do cesta primiešavame aj múku s práškom do pečiva. Ak by sa cesto zdalo príliš tuhé, môžete priliať po troške mlieko. Nezabudnite na levanduľové kvety. S tými opatrne, nemusíte sa báť, či také malé množstvo bude postačujúce - verte mi, bábovka levanduľou krásne prevonia, dodá jej nezvyčajnú chuť, no kebyže dáte kvetov viac, môže sa stať, že namiesto bábovky budete mať jedlé mydlo.
Z bielkov si vyšľahajte sneh a opatrne vmiešajte do cesta. Nakoniec pridajte čučoriedky. Formu si vymažeme maslom, vysypeme múkou, alebo strúhankou a vložíme do predhriatej rúry na 170°C a nastavíme časovač na 45 minút (ja mám formu na bábovku hrubšiu a tak pečiem bábovku aj hodinu) a preto po trištvrte hodine radšej bábovku špajlou kontrolujte, či už je hotová. Po upečení vyberieme, vyklopíme a čakáme kým nevychladne na takú teplotu, že si na nej nespálime jazyk :-).
TIP: Niekedy zvyknem túto bábovku piecť aj bez čučoriedok a vtedy ešte teplú bábovku polejem citrónovou polevou (stačí ak si vymiešate cukor s citrónovou štavou).
Odporúčame vhodné víno pre ešte lepší zážitok
Levanduľa. Velmi ľahko kombinovateľná aróma. Až 35% arómy levandule pozostáva z aromatickej látky s názvom Linalool. Nachádza sa tiež v iných kvetoch ako Konvalinky ale aj Bergamot, škorica a skoro všetky citrusy.
Máme tu teda úlohu stelesniť vo víne jemnú korenistosť (Bergamot, škorica) s citrusovou ovocnosťou a dávkou kvetov. Jednou z najlepších možností je pri levanduľovej aróme siahnuť preto po kvalitnom a chuťovo komplexnom Tramíne červenom.
Odporúčam Vám preto tento fatastický Tramín červený z vinárstva Modran Klimko wine - Modra. Má úžasnú aromatiku po liči, bielych ružiach a orgováne. Niekoľko krát sa objavil na našich výnimočných ochutnávkach v tme, kde sa jeho vône ešte niekoľko krát znásobili! Aj na túto Vás srdčne POZÝVAME - KLIK
Autori
recept: Janka Meszárosová
víno: Tibor Kiss